Zápasová pravidla

Pravidla zápasu upravuje přesně vždy pořadatel konkrétní soutěže, ale existují neměnná pravidla, která se dodržují v rámci organizace.

Soupeři jsou rozdělení na shiro (bílá, neoznačena) a aka (označena červenou stuhou za páskem).

Při zápase v hlavní kategorii mužů se při kyokushinu nepoužívají žádné chrániče až na suspenzor a dobrovolný chránič zubů. V hlavní kategorii žen se jediným povinným chráničem stává ochrana prsou. V juniorských, dětských nebo kategorii masters (masters je dobrovolná kategorie od 35 let výše + záleží na soutěži) se podle potřeb přidávají chrániče holení, rukavice a helma.

Povoleny jsou údery rukama popřípadě lokty pouze do těla nebo nohou soupeře, je zakázáno vést údery na jakoukoliv část hlavy, záda a rozkrok či krk. Kopy jsou mimo záda, zátylek a rozkrok povoleny všude. Vše je samozřejmě vedeno plnou silou. Je zakázáno jakékoliv zachytávání soupeře, techniky otevřenýma rukama, údery hlavou, rameny, odstrkování (žduchání), jakýkoliv boj je li jeden z bojovníků na zemi, techniky vedeny na oči atd. Bojovník se nesmí otáčet k druhému během boje zády.

Bojovník je vždy povinen dodržet postup pozdravu, rozloučení a podání ruky soupeři při každém zápase a nesmí projevit jakoukoliv agresi vůči rozhodčím. Bojovník musí být po celou dobu disciplinovaný a nežádoucí jsou i projevy jakýchkoliv emocí (například zvednutí ruky na tatami při oslavě oslavy svého vítězství).

Bojuje se na tatami o velikosti standardního ringu, kdy v každém rohu sedí jeden rozhodčí a jeden je s bojovníky přímo na tatami.

Čas kol je většinou v hlavní kategorii 3 minuty v prvním kole, 2 minuty v 1. prodloužení a 2 minuty v 2. prodloužení (celkem možnost celkem tří kol), ale často se tento časový údaj mění podle soutěže a hlavně kategorie.

Za celý zápas lze získat pouze 1 bod, který znamená ippon (ko) a tedy vítězství pro autora ipponu. Ten se dá získat vyřazením soupeře mimo boj na delší dobu než je soutěží určený čas (většinou 5 sekund). Pokud je soupeř vyřazen na méně než daný čas, získává autor vyřazení wazari, což je 0.5 bodu, při získání dvou wazari se body sčítají a vyhodnocuje se ippon. Počítá se pouze vyřazení soupeře z boje, takže ,,viditelné poškození soupeře“, nikoliv body za přesné zásahy atd., pokud je bojovník trefen, ale pokračuje v boji nepoškozen, nejsou udělovány žádné body.

Rovněž je možno vyhrát zápas rozhodnutím rozhodčích, kteří hodnotí každé kolo, aniž by se výsledek přenášel do kola dalšího. Při rozhodnutí praporky většiny rozhodčích tzn. 3 z 5 pro jednoho bojovníka, vyhrává daný bojovník. K takovému rozhodnutí musí mít jeden z bojovníků jasnou převahu.

První kolo je vždy pevné, po jeho dokončení, probíhá hodnocení, které zabere zhruba 10-20 sekund a je rozhodnuto o vítězi, pokud je boj vyrovnaný (nikdo nezískal body ani převahu) následuje prodloužení zvané hikiwake, kdy se nastupuje na další kolo. Pokud je toto kolo stále nerozhodné a je vyhlášeno hikiwake, porovnává se váha anebo množství přeražených desek na tameshiwari. Pokud se porovnává váha, vítězí ten, kdo je o předem určené množství kil lehčí (většinou je povolený rozdíl 5kg, pokud je rozdíl větší, vítězí ten lehčí). Při tameshiwari vítězí ten, kdo přerazil více desek.

Není li ve váze bojovníků dostatečný rozdíl anebo je množství desek stejné, následuje ještě jedno prodloužení, které už musí být rozhodnuto.

Udeří li bojovník soupeře omylem rukou do obličeje, kopne do genitálií nebo jinak poruší pravidla zápasu je upozorněn, napomenut anebo mu je udělen bodový trest.